Lekce 2 - Instalace Linuxu Ubuntu
V minulé lekci, Úvod do operačního systému Linux, jsme si uvedli historii a filosofii operačního systému Linux. Dále porovnali využití Linuxu na desktopech a serverech a odpověděli na časté dotazy.
Dnešní díl věnujeme výběru distribuce, vyzkoušení live verze a nakonec i instalaci plnohodnotného systému na pevný disk.
Ubuntu
Již víme, že pojem Linux označuje celou rodinu operačních systémů a že existuje mnoho konkrétních linuxových distribucí. V našem seriálu budeme používat distribuci Ubuntu.

Ubuntu je založeno na Debianu, z čehož těží hlavně výhodu v
používání debianového systému balíčků, kterým se do něj instalují
aplikace. Jedná se o velmi populární Linux, který cílí zejména na
začátečníky a je propracovaný tak, aby se dal opravdu jednoduše
používat a nepotřebovali jste k němu tlustý manuál Již minule jsem nakousl, že za
ním stojí velká společnost Canonical Ltd., která jeho vývoj financuje. Pro
ilustraci si zmiňme, že při založení nadace Ubuntu do něj bylo vloženo
200 milionů Kč. Tato distribuce to tedy myslí opravdu vážně a není jen
dalším malým střípkem v mozaice (mimochodem, významných distribucí jsou
minimálně desítky, když bychom spočítali všechny, dostali bychom se do
tisíců, roztříštěnost je nevýhoda Opensource modelu).
Další dobrá zpráva je, že se Ubuntu snaží z uživatelského hlediska podobat Microsoft Windows a přináší vlastní uživatelské prostředí Unity. Vývojáři chápou, že Windows jsou funkční standard, na který jsou lidé zvyklí a který by měli již ve vlastním zájmu zachovat. Ubuntu Windows nekopíruje, jen používá jejich principy. Nalezneme zde podobu lišty, nabídky start, dokování oken a dalších funkčností, na které jste zvyklí. Hodilo by se zmínit, že sám Microsoft se těmito funkčnostmi inspiroval u jiných systémů.
Ubuntu vychází každých 6 měsíců a každá 4. verze je označena jako LTS (Long Term Support). Tyto verze jsou podporované 5 let, což je v dynamickém světě Linuxu velmi příjemné.
Ubuntu nabízí i několik oficiálních derivátů, zajímavá je například verze Kubuntu, kde je místo prostředí Unity KDE, nebo Lubuntu, kde je minimalistické prostředí a systém by měl fungovat rychleji a za nižší spotřeby energie.
Dalším velmi používanou distribucí je v současné době Linux Mint, který je na Ubuntu založený. My však zůstaneme u zdroje a nainstalujeme si právě distribuci Ubuntu.
První krůčky - Live verze
Linux se velmi snaží, aby se dostával na pracovní stanice a proto uživateli velmi zjednodušil cestu k jeho vyzkoušení. Linux nemusíte ani instalovat, většina distribucí má tzv. live verzi, což je bootovatelný Linux, který stačí spustit z flash disku nebo z DVD. Se systémem můžete pracovat aniž byste ho instalovali a když médium vyjmete, počítač funguje stejně jako předtím, jako byste Linux nikdy neměli. Je to naprosto geniální příležitost k vyzkoušení různých distribucí a jejich verzí. Některé distribuce mají live verzi zároveň i jako instalační verzi, mezi ně patří i Ubuntu. Live verze může být užitečná i pro záchranu dat z Windows nebo jiného Linuxu. Začít live verzí je dobrý nápad také k otestování hardwarové kompatibility vašeho počítače s daným systémem.
Bootovací flash disk
Vytvořme si nyní bootovací flash disk s aktuální verzí
Ubuntu, ze kterého systém nabootujeme a později i nainstalujeme. Obraz disku
můžeme stáhnout jako odpovídající soubor .iso
z českých
stránek http://www.ubuntu.cz/. Soubor
můžete i vypálit na DVD, ale jelikož v dnešní době již optickou
mechaniku mnoho počítačů vůbec nemá, budeme se zde věnovat instalaci z
flash disku.
Připravme si flash disk o velikosti alespoň několika GB a vyprázdněme ho (pokud na něm tedy máte nějaká potřebná data). Disk naformátujeme na systém souborů FAT32, to uděláte kliknutím pravým tlačítkem na disk a zvolením možnosti Naformátovat.
Můžete klidně zvolit rychlý formát,
hlavně si dejte pozor, že formátujete opravdu flash disk a ne nějaký jiný
disk

Nyní si stáhneme aplikaci UNetbootin, která nám na flash
disk rozbalí soubor .iso
tak, aby se z něj dalo
bootovat. Aplikaci spustíme, označíme dole možnost obraz
disku, vybereme náš soubor .iso
a dále vybereme písmeno našeho
flash disku. Po potvrzení nám aplikace disk připraví.

Nyní je třeba počítač restartovat a nabootovat z USB disku.
Mnohdy není USB disk nastavený jako primární bootovací zařízení.
Proto ho musíte nastavit v Setupu BIOSu nebo stisknout klávesovou zkratku pro Boot menu těsně po zapnutí PC. Obvykle je to F10 nebo F12 (viz obrázek níže), budete to mít vypsané. V menu zvolte USB disk:

Jakmile z disku nabootujete, nabídne vám Ubuntu buď živé vyzkoušení systému bez instalace nebo instalaci. Vybereme první možnost:

Po chvíli načítání byste se měli dostat na svou pracovní plochu Systém si můžete proklikat:

Instalace Ubuntu
Nyní pojedeme na ostro. Vážnějším zájemcům doporučuji pořídit si další pevný disk (nějaký menší, levný), na který si systém nainstalujete. Windowsový disk tak můžete odpojit a experimentovat co to jen půjde, aniž byste mohli Windowsům nějak ublížit. Linux samozřejmě můžete nainstalovat i na jiný logický disk nebo přímo na disk s Windows, Ubuntu ho za vás rozdělí a Windows zůstanou zachovány. Samozřejmostí je i instalace tzv. GRUB, což je systémový zavaděč, který nám umožní tzv. multiboot - vybrat si po spuštění počítače operační systém, který chceme načíst. To je ta nejjednodušší cesta pro začátek s Linuxem, kdykoli se můžete přepnout zpět do Windows. Systémů můžete mít v GRUB kolik chcete.
Než se do instalace pustíme, tak si zálohujte svá data z
Windows. Samozřejmě vám zůstanou, ale zálohování je
dobrá praktika a jistě máte většinu dokumentů v cloudu
(například na DropBoxu) a pokud ne, tak máte nejvyšší čas tak učinit.
Nyní restartujeme počítač, opět nabootujeme z flash disku a zvolíme
instalaci. Pokud jsme připojeni k internetu, tak si na začátku instalace
zaškrtneme stažení aktualizací a nainstalování nesvobodných
formátů (nevím jak vy, ale alespoň já si připadám svobodnější
když si tu hudbu mohu poslouchat a ne když nemohu ). Knihovny jdou nainstalovat i
později, ale je to složitější:

V dalším kroku vybereme, že chceme nainstalovat Linux vedle Windows.
Dávejte si pozor, abyste zde nevybrali možnost nahrazení, protože tak byste přišli o svá data.
Ubuntu vás nechá vybrat disk, kam ho chcete nainstalovat. Můžete si zde zvolit kolik místa má oddíl Ubuntu zabírat. Dobrý nápad je dát alespoň 10 GB. Pokročilejší rozdělení disku je popsáno například v oficiální příručce Ubuntu:

Během instalace vás potká ještě několik obrazovek jako nastavení času nebo rozložení kláves. Na poslední obrazovce si nastavte uživatelské jméno a heslo. Můžete si zvolit, abyste se do počítače přihlašovali automaticky, bez zadání hesla. Heslo je vyžadováno při úpravách systému a to například instalací nových aplikací:


Po chvíli se Ubuntu nainstaluje a vy jste připraveni na další díl
našeho seriálu, kdy se s novým systémem seznámíme
V příští lekci, Základy práce v Linuxu Ubuntu, se naučíme základní práci s Linuxem Ubuntu, ukážeme si kde se nastavuje, s Nautilem prozkoumáme adresářovou strukturu a popíšeme si vybrané aplikace.