Ekoložka Hana šla po rekvalifikaci pracovat s roboty
Každý z nás je šikovný na něco jiného, jen stačí zjistit, na co. Hana se dlouhou dobu domnívala, že je pro ni tou správnou cestou ekologie, kterou i vystudovala. Když se však poprvé dostala do kontaktu s programováním, úplně ji to nadchlo. Přihlásila se proto na rekvalifikaci a vydala se cestou kariéry ajťačky. Dnes jako procesní analytička vyhodnocuje a vyvíjí automatizace administrativních činností. A jak sama říká, konečně našla obor, kam skutečně patří.
Čím na pohovoru Hana nového zaměstnavatele zaujala? A co doporučuje nováčkům na rekvalifikaci?
Z ekologie rovnou do IT
Zajímala ses o IT už od malička?
To úplně ne, ale ráda jsem se věnovala kreativním činnostem na počítači. Třeba jsem hodně vytvářela prezentace nebo upravovala fotky a psala články. Do IT jsem více pronikla až na vysoké škole. Sezení u počítače mě ale vždy bavilo.
Co jsi studovala?
Ekologii, přírodovědné obory mě totiž vždy zajímaly.
A tam ses učila programovat?
Ano, během bakalářského studia jsme měli předmět statistické metody, kde jsem se seznámila s jazykem R. Následně jsme měli ještě geoinformatiku. Tam jsme už pracovali se složitějším softwarem, který sloužil k analýze geografických dat či ke tvorbě map. I když pro mě byly tyto předměty zpočátku dost náročné, svou pílí a trpělivostí jsem nakonec dosáhla výborných výsledků. Zároveň jsem si uvědomila, že je mi tento styl myšlení blízký.
Co jsi dělala po škole?
Po bakaláři jsem nastoupila ještě na magisterské studium, které jsem ale nedokončila. Uvědomila jsem si, že se tomuto oboru [ekologii] profesně věnovat nechci. Uplatnění by mě čekalo převážně na úřednických pozicích, které mě nelákaly. Zároveň bylo mým snem pracovat převážně na home office, což obor IT umožňuje. Nejprve jsem se přihlásila na nějaké menší kurzy k Pythonu a datové analýze. Chtěla jsem ale nějaký celistvý kurz, který by mi dal celkový přehled, tak jsem se vydala na rekvalifikaci v Pythonu.
Uvědomila jsem si, že se tomuto oboru profesně věnovat nechci. Uplatnění by mě čekalo převážně na úřednických pozicích, které mě nelákaly. Zároveň bylo mým snem pracovat převážně na home office, což obor IT umožňuje.
Vybrala sis Python kvůli datové analýze?
Ano, to byl hlavní důvod. Tehdy jsem si říkala, že analýza by pro mě byla tou vhodnou cestou. Python je zároveň známý poměrně lehkou a snadno naučitelnou syntaxí a spousta lidí ho považuje za jazyk budoucnosti.
Jak probíhalo schvalování přes úřad práce?
Podala jsem žádost a už asi za dva týdny se mi ozvali, že ji mám schválenou. Takže vše proběhlo v pořádku. Musím také pochválit vaši kolegyni paní Šarlotu, která mi pomáhala s registrací.
Zajímá tě, co je náplní práce našich koordinátorů zájemců? Zjisti v rozhovoru s Šarlotou.
Na kurzu ji nejvíce bavilo SQL
Jaké byly začátky na kurzu?
Na začátku jsme se učili HTML, což mě docela překvapilo. Trochu jsem se na tom zasekla, ale zpětně jsem ráda, že jsem se tomu věnovala. Naopak začátky Pythonu byly docela hračka. Je pravda, že část vyučované látky jsem znala už z dřívějška, takže to pro mě bylo o to lehčí.
Bylo pro tebe takto snadné i objektově orientované programování?
Ne, u toho jsem se už docela zapotila. Bohužel jsem do toho navíc onemocněla, takže jsem musela vynechat to prezenční školení. Hodně mi ale pomohly konzultace s lektory, kteří mi vždy všechno dobře vysvětlili. Často jsem je využívala také v době, kdy jsem pracovala na závěrečném projektu.
Jaká látka tě nejvíc bavila?
SQL, to mi šlo úplně samo. Moc mě bavilo i to prezenční školení k tomu, které bylo hodně interaktivní.
Vyhovovala ti kombinovaná forma výuky?
Určitě, bylo super, že jsme si mohli látku nejprve nastudovat sami. Na prezenčních školeních jsme díky tomu měli již nějaký základ a mohli jsme se doptávat na to, co nám nebylo jasné.
Bylo super, že jsme si mohli látku nejprve nastudovat sami. Na prezenčních školeních jsme díky tomu měli již nějaký základ a mohli jsme se doptávat na to, co nám nebylo jasné.
Jak ses na kurz připravovala?
Učila jsem se každý den zhruba čtyři hodiny podle potřeby. Před závěrečnou zkouškou jsem si pak dala ještě celkové opáčko. Díky tomu pak pro mě byla závěrečná zkouška úplně v pohodě.
Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat? Přihlas se do našeho akreditovaného rekvalifikačního kurzu a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:
Práci našla už v polovině studia
Jak sis hledala práci?
Po nabídkách práce jsem se začala dívat už při studiu. Asi v půlce kurzu jsem narazila na inzerát v jedné firmě pracující v oblasti RPA (robotická procesní automatizace), který mě zaujal. Hledali někoho s analytickým myšlením a znalostí programování na základní úrovni. Přišlo mi, že je to tedy pozice vhodná i pro začátečníky, jako jsem byla já. Přihlásila jsem se a pozvali mě na pohovor.
Jak pohovor probíhal?
Ptali se mě hodně na kurz, co tam dělám a co všechno už umím. Nikdo mě ale nijak nezkoušel. Myslím, že je také zaujalo, že jsem si o RPA zjistila dost informací a dovedla jsem o ní i mluvit.
Uspěla jsi nakonec?
Ano, ještě ten den se mi ozvali s tím, že mě berou.
Na jaké pozici nyní pracuješ?
Jmenuje se procesní analytik a mým hlavním úkolem je hledat potenciály pro automatizaci administrativních činností. Nejprve posoudím, zda je daný potenciál vůbec vhodný pro automatizaci, následně vše zdokumentuji a nakonec pracuji i na samotném vývoji. Aktuálně mi běží nějakých 40 robotů. Vyvíjím je v low-code softwaru, kde využívám základy Visual Basicu a C#.
Baví tě tato práce?
Strašně moc, ráda bych se postupně v této oblasti zdokonalovala a rozšířila náš RPA tým. Firma je zároveň otevřená našim dalším nápadům a iniciativě, takže Python i SQL v budoucnu ještě určitě využiji.
Jsi ráda, že ses rekvalifikovala?
Určitě ano, protože mě to v tom životě dovedlo tam, kam patřím. Já jsem nikdy moc nezapadala do kolektivů a ani na škole jsem si nikdy nepřipadala jako mezi svými. Na tom kurzu jsem ale cítila, že tam jsou moje spřízněné duše. A stejně tak se cítím i nyní v práci.
[Rekvalifikace] mě v životě dovedla tam, kam patřím. Já jsem nikdy moc nezapadala do kolektivů a ani na škole jsem si nikdy nepřipadala jako mezi svými. Na tom kurzu jsem ale cítila, že tam jsou moje spřízněné duše. A stejně tak se cítím i nyní v práci.
Máš nějaké doporučení pro studenty, kteří s IT teprve začínají?
Je potřeba si uvědomit, že programovat se nedá naučit za týden, je to běh na dlouhou trať. Technologie jdou totiž navíc pořád dopředu, takže je se neustále co učit. To, že vám ze začátku něco nepůjde, neznamená, že jste hloupí. Určitě se tedy nepodceňujte a buďte trpěliví. To je nakonec zásadní vlastnost každého programátora.
Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s programováním a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:
Přečti si také: