Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Nová architektura CPU přináší 3-4x vyšší výkon

Rok 2006 s sebou přinesl prní vícejádrové procesory v komerční sféře, s čímž ale také přišla postupná stagnece růstu výkonu v jednovláknových aplikacích. Shodou okolností právě v roce 2006 byla založena společnost Soft Machines. Tato veřejnosti neznámá firma, jejímiž zakladateli jsou bývalí zaměstnanci Intelu Mahesh Lingareddy a Mohammad Abdallah, nyní představila úplně novou procesorovou architekturu, nazvanou VISC.

Achitektura VISC - Zprávy ze světa hardwaru

VISC kromě nám již známého HyperThreadingu (běh více vláken na jednom jádře) dokáže rozdělit jednovláknovou úlohu mezi několik fyzických jednotek. Každé virtuální jádro poté dostává přesně tolik zdrojů, kolik potřebuje. Existující prototyp s dvěma virtuálními jádry dokáže využít svého výkonu na vlastní instrukční sadě, ale se ztrátou výkonu zvládne i instrukce x86 či ARM. Architektura má díky tomu zvládnout zpracovat 3-4x více instrukcí v jednom taktu a přinést až 4x vyšší výkon na watt.

Rozebrání fyzických zdrojů - Zprávy ze světa hardwaru

Škálování výkonu procesorů bylo prohlášeno za mrtvé, když si limit spotřeby vynutil vícejádrové implementace RISC i CISC. Jejich plné využití ale vyžaduje, aby sekvenční aplikace byly rozděleny do více vláken, což je nerealisticky složité. Architektura VISC tento problém řeší pod kapotou, s použitím virtuálních vláken, které jsou efektivnější než softwarový multi-threading.

Největším problémem funkčního prototypu je zatím velmi nízká frekvence 350 MHz. Soft Machines ještě čeká dlouhá cesta, ale se svými silnými investory (AMD, Samsung, Globalfoundries) je velká šance, že projekt dotáhnou ke zdárnému konci.


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Michael Olšavský 27.10.2014 19:26
Avatar
...
Aktivity