IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Kniha uložená v DNA

Kapacita úložných médií se stále zvětšuje, ale zároveň se zvětšuje potřeba ukládat více a více dat. Fotografie ve stále kvalitnějším rozlišení, složitější a složitější vědecké výpočty a projekty. Jaké by to bylo mít k dispozici médium o obsahu čajové lžičky, do kterého by bylo možné uložit informace o 350x větším počtu lidí, než je počet lidí na planetě? Sci-fi? Ne, realita. Každý ve svém těle máme úžasný nástroj na ukládání, čtení a replikaci dat - DNA. DNA používá k zakódování informací páry bází. Vědci jednotlivé části párů označují písmeny: A, T, G, C. Pořadí, ve kterém se písmena objevují, tvoří kodony a ty jsou uspořádány do genů, skupiny genu zase tvoří chromozomy. Lidský organizmus má 23 chromozomů - a tato genetická informace se nazývá genom.

Lidský genom obsahuje tolik informací jako 1 bilion CD nebo kdyby se lidský genom přepsal do knih, z nichž by jedna měla 1000 stran, zaplnil by 428 svazků. Jaké by to bylo využít takovou úložnou kapacitu?

Vědci se o to již nějakou dobu pokoušejí a nyní se vědcům z Harvardské univerzity ve spolupráci s institutem Wyss podařilo uložit rekordní množství dat do DNA. Vědci jako základ použili knihu v HTML formátu a celý text včetně obrázků, fotografií, html a javascriptového kódu převedli do binární podoby. Tu pak zakódovali do soustavy bází pomocí písmen TG pro 1 a AC pro nulu. Data rozdělili do adresovaných bloků, aby se vyhnuli dlouhým DNA konstrukcím, které jsou složité na vytvoření. Vědci museli vyřešit i další složité problémy způsobu ukládání a čtení, ale nakonec se jim podařilo uložit 70 biliónů kopií knihy s celkovou velikostí 5,5 petabitů do jednoho kubického milimetru.

Zprávy ze světa softwaru

(vědci uložili 70 biliónů kopií této knihy do DNA)

Zdroj: Wyss Institute

I když je to ohromný pokrok na poli vědy, masové použití je zatím spíše sci-fi.

(Titulní obrázek: s laskavým svolením rajcreationzs / FreeDigitalPho­tos.net)


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsala Nikola Sterziková (PaNika) 7.7.2014 17:32
Avatar
Autorka se věnuje programování webových aplikací v C# a tvorbě MSSQL databází.
Aktivity