Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Dušan
Člen
Avatar
Dušan:18. března 8:44

Spuštění VB.NET aplikace ze sítě
Jde mi o to, že bych někde na síti nainstaloval vlastní VB.NET aplikaci a ostatní by ji spouštěli z jednoho místa. Akorát nevím jak to udělat. Tzn. že by existoval jediný program, spuštění by mohlo být ve více instancích. Jak by to bylo případně s NET.frameworkem, který by nebyl na lokálních počítačích nainstalovaný?

Zkusil jsem: Zatím nic, nevím jak to udělat.

Chci docílit: Co mám přesně udělat z prostředí Visual studia, abych vytvořil síťovou aplikaci, viz výše.

 
Odpovědět
18. března 8:44
Avatar
Bugmaster
Člen
Avatar
Bugmaster:4. dubna 21:58

O jakem typu aplikace to mluvis?

Nejaka "okenní" aplikace (WinFroms nebo WPF)? Webova (tzn. jedna z mnoha ASP)? Nebo dokonce Konzolova? Nebo jeste neco jineho?

Predpokladam, ze na webovou se neptas. Ta je totiz k tomuhle presne urcena a bylo by to moc snadny (aneb, proc delat veci jednoduse, kdyz to jde slozite).

Pokud jde o WinForm, WPF nebo dokoce konzolovou, tak ma napadaji nasledujici moznosti:

  1. Normalne pres SMB nasdilet a spoustet z nasdilenyho adresare. Tady muze byt nejaky omezeni na spousteni aplikaci z nasdilenych adresaru na urovni PC nebo domeny. Navic, starsi verze SMB maji spousteni z nasdilenych adresaru disablovany (neptej se me, jak to vim). Vyhoda je, ze to je technicky asi nejjednodussi realizovat. Nevyhoda je, ze to funguje jen pokud mas pristup na SMB - tzn. z lokalni site nebo pres VPN. Navic si nejsem jistej, jak je tohle reseni spolehlive - netusim, ktere nastaveni na klientskem pocitaci nebo v AD tohle ovlivnuji (a za jakych okolnosti se mohou zmenit).
  2. Nainstalovat ji na nejaky terminalovy server a nechat uzivatele se pripojit pres RDP. Vim, ze v Azure je nejaka sluzba (RDWeb se to myslim jmenuje), ktera tohle zpristupni pres web. Aplikace by v takovem pripade bezela na serveru - tzn. runtime staci nainstalovat pouze na serveru.
  3. Pouzit ClickOnce nebo sideloadovani skrz MSIX baliky. Tenhle bod technicky vzato nesplnuje to, na co se ptas. Myslim ale, ze y to melo byt zvazeno. Tohle jsou metody, jak distribuovat exace (a jejich aktualizace) primo k uzivatelum. Tzn. instance aplikace bezi u klienta.

V pripadech, kdy aplikace bezi u clienta, musis zajistit, ze ma nainstalovanou prislusnou verzi runtimeu (rezp. Frameworku). Pokud to nainstalovany neni, tak to zahlasi chybovku. V pripade ClickOnce tam je moznost vytvorit setup.exe, ktery pri instalaci zkontroluje, ze je prislusna verze nainstalovana a pokud neni, tak ji stahne. Starej NET framework by snad udajne mel byt na aktualizovanych pocitacich nainstalovanel. Novej "DOTNET" soucasti Windows AFAIK neni a musi se instalovat zvlast.

Ve vsech pripadech by idealne aplikace mela byt podepsane EV code signing certifikatem. Jinak s pravdepodobnosti blizici se jistote bude pred prvnim spustenim vyskakovat modra SmartScreen obrazovka.

Editováno 4. dubna 22:00
 
Nahoru Odpovědět
4. dubna 21:58
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.