Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Vytvoření kompozice a vrstvy v Adobe After Effects

V minulé lekci, Úvod do Adobe After Effects, jsme si Adobe After Effects představili. Nainstalovali jsme ho, poprvé spustili a vytvořili první soubor.

V této lekci Adobe After Effects si ukážeme, jak do Adobe After Effects importovat externí soubory. Také si vytvoříme první kompozici a vrstvu a vysvětlíme si jejich fungování.

Nahrávání souborů v Adobe After Effects

Do projektu můžeme nahrát různé typy medií, ať už se jedná o fotky, videa nebo hudbu. Nahrání těchto souborů provedeme kliknutím na tlačítko v horním panelu File > Import > File. Otevře se dialogové okno, kde zvolíme příslušný soubor. Stejného výsledku docílíme stisknutím klávesové zkratky Ctrl + I nebo kliknutím na prázdné místo v okně pro Nahrávání souborů:

Základy Adobe After Effects

Můžeme tak využít široké palety programů od Adobe. Lze například upravit nějakou fotku v Adobe Photoshop a následně ji nahrát do projektu v Adobe After Effects. Vždy je důležité rozmyslet se, jaký úkon a jaká úprava je vhodná pro jaký program. Kupříkladu samotné sestříhání velkého počtu videí mnohem lépe provedeme v Adobe Premiere Pro, zato složitý speciální efekt bude lepší vytvořit v Adobe After Effects.

Při nahrávání souborů je také důležité myslet na jejich formát. Adobe After Effects totiž sice podporuje všechny nejrozšířenější formáty videí a fotografií, ale některé určité formáty nepodporuje. Například poměrně rozšířený video formát MKV a vysoce kvalitní bezztrátový audio formát FLAC nepodporuje. Tyto soubory je potom nutné převést do jiného formátu. Kompatibilitu formátů může zkontrolovat na oficiálních stránkách Adobe.

Vytvoření nové kompozice v Adobe After Effects

Novou kompozici vytvoříme kliknutím na Composition > New Composition nebo stisknutím klávesové zkratky Ctrl + N. Otevře se nám dialogové okno Composition Settings, které umožňuje nastavit rozlišení kompozice nebo dobu trvání sekvence. Uvnitř kompozice můžeme vytvářet vrstvy. Kompozice je vlastně hromada vrstev na časové ose. Můžeme mít i několik kompozic najednou, ty pak můžeme zkombinovat dohromady do jedné Prekompozice. Ve většině projektů v Adobe After Effects se pracuje s několika kompozicemi.

Základní práce s vrstvami

Vrstvy fungují na principu skládání na sebe. Vrstvy si lze představit jako sady skleněných tabulek, na které můžeme všelijak kreslit, psát a dávat na ně různé efekty a filtry. A tím, jak dáme jednu vrstvu pod druhou, se vlastně díváme skrz horní vrstvu na tu pod ní.

Vytvoření nové vrstvy

Novou vrstvu můžeme vytvořit pomocí dvou možností:

  • nahráním externího souboru (ať už fotky, videa nebo loga z jiného programu),
  • vytvořením vlastního objektu přímo v Adobe After Effects.

Pro nahrání externího souboru do kompozice ho přetáhneme přímo z okna pro vaše soubory do okna Kompozice. Vlastní objekt lze vytvořit pomocí tlačítka v horním panelu Layer > New nebo prostřednictvím těchto nástrojů:

  • Základy Adobe After Effects Rectangle Tool,
  • Základy Adobe After Effects Pen Tool,
  • Základy Adobe After Effects Horizontal Type Tool.

Použití těchto nástrojů vytvoří několikavteřinovou sekvenci, jejíž délku můžeme kdykoliv změnit.

Změna pořadí

Vrstvy lze v kompozici libovolně přesouvat jednu pod druhou a měnit tak jejich nadřazenost. Vrstva, která je více dole, je té druhé podřazená a bude v pozadí. Vrstva, která je více nahoře, bude tu druhou překrývat a bude v popředí.

Parametry

Vrstvu (objekt) můžeme pomocí parametrů různě modifikovat. Každá vrstva má několik parametrů:

  • Anchor Point (A) - mění kotevní bod objektu,
  • Position (P) - mění pozici objektu,
  • Scale (S) - zvětšuje nebo zmenšuje velikost objektu,
  • Rotation (R) - otáčí objekt,
  • Opacity (T) - mění průhlednost daného objektu.

Parametry mění vlastnosti objektu v závislosti na pozici kotevního bodu, vše se doslova "točí kolem něj". Pokud tedy objekt budeme otáčet, bude se otáčet kolem kotevního bodu. Funguje tedy jako jakýsi špendlík držící objekt. Změnou parametru Anchor Point (A) ho můžeme různě přesouvat. K tomu je tu přímo nástroj Pan Behind (Y) měnící pozici kotevního bodu.

Pracování s vrstvou

Při některých operacích s vrstvou je vhodné si náhled na vrstvu přiblížit nebo oddálit. To můžeme provést pomocí tlačítka Magnification ratio popup, které nám otevře možnosti procentuálního zvětšení náhledu:

Základy Adobe After Effects

Při pohybování s vrstvou musíme vědět, kde přesně se na ploše nacházíme nebo k čemu můžeme objekt zarovnat. S tím nám pomůže funkce Mřížky, kterou zapneme tlačítkem Choose grid and guide options > Proportional Grid:

Základy Adobe After Effects

Pokud budeme chtít zarovnat objekt přímo na střed nebo k levému okraji obrazovky, využijeme funkce Align v pravé části pracovní plochy. Jednotlivé vrstvy můžeme také skrývat pomocí tlačítka pro skrytí vrstvy Základy Adobe After Effects. Díky tomu se můžeme soustředit jenom na práci na jedné vrstvě. Dobu trvání sekvence můžeme změnit zatáhnutím za okraj vrstvy na Časové ose:

Základy Adobe After Effects

Když se potřebujeme soustředit jenom na určitý úsek z celé sekvence, můžeme změnit přehrávanou část potáhnutím modrých posuvníků na Časové ose. Tím docílíme toho, že se bude náhled přehrávat dokola jenom v této vyznačené části.

Vytvoření první objektu

Můžeme tedy vyzkoušet vytvořit objekt pomocí nástroje tvořící Textové pole Základy Adobe After Effects. Otevřeme textové pole a napíšeme libovolný text. Vzhled textu můžeme upravovat v pravé části v záložce Character. Zde můžeme měnit font, velikost písma nebo tloušťku písma. Dále vytvoříme objekt pomocí Pera. Navrhneme libovolný tvar objektu pomocí spojení několika bodů. Najednou zde máme dvě rozdílné vrstvy. Přesunutím vrstvy s barevným tvarem pod vrstvu s textem docílíme toho, že text se bude nacházet na barevném objektu. Tyto objekty se ale zatím vůbec nemění v závislosti na čase, což můžeme vyzkoušet spuštěním náhledu stisknutí klávesy Space. Pokud však zmenšíme dobu trvání barevného objektu na polovinu, docílíme toho, že se objekt objeví až v určitý moment:

Základy Adobe After Effects

V příští lekci, Vytvoření první animace v Adobe After Effects, si ukážeme, jak vytvořit jednoduchou animaci objektu. Řekneme si, jak fungují masky, vrstvy a co je to prekompozice.


 

Předchozí článek
Úvod do Adobe After Effects
Všechny články v sekci
Základy Adobe After Effects
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Vytvoření první animace v Adobe After Effects
Článek pro vás napsal Lukáš Diviš
Avatar
Uživatelské hodnocení:
3 hlasů
Aktivity